Tajništvo: 02 450 10 90 | Odjava prehrane: 02 450 10 98 info@abesednjak.si
Select Page

Danes, 24. oktobra, obeležujemo dan Organizacije združenih narodov (OZN). Na ta dan leta 1945 je v veljavo stopila Ustanovna listina OZN, v kateri so opredeljeni cilji in načela svetovne organizacije. Ustanovilo jo je 51 držav, ki so se po drugi svetovni vojni zavezale k ohranjanju mednarodnega miru in varnosti, razvoju prijateljskih odnosov med državami ter spodbujanju družbenega napredka, boljšega življenjskega standarda in človekovih pravic. Danes so članice OZN skoraj vse države na svetu (193 držav).

OZN ima štiri temeljne cilje:

  • ohranjati mednarodni mir in varnost,
  • spodbujati prijateljske odnose med državami,
  • zavzemati se za mednarodno sodelovanje za izboljšanje kakovosti življenja revnih in ljudi v nerazvitih okoljih, odpraviti lakoto, bolezni in nepismenost ter spodbujati spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin za vse ljudi,
  • delovati kot središče, ki usklajuje prizadevanja držav za doseganje skupnih ciljev.

Zaradi svojega edinstvenega mednarodnega značaja in pooblastil, ki izhajajo iz Ustanovne listine OZN, lahko organizacija ukrepa v številnih zadevah, hkrati pa je prostor, kjer lahko države članice izrazijo svoja mnenja.

Glavni sedež OZN se nahaja v New Yorku, Združenih državah Amerike, poleg tega pa se uradi OZN in sedeži specializiranih agencij nahajajo tudi v drugih državah, npr. v Ženevi, Švici. Uradni jeziki OZN so angleščina, arabščina, francoščina, kitajščina, ruščina in španščina.

Slovenija je postala članica OZN 22. maja 1992 s potrditvijo v Generalni skupščini. S sprejetjem v OZN se je končal proces osamosvajanja naše države, ki je tako postala suverena, neodvisna in mednarodno priznana.

Kratek posnetek o Organizaciji združenih narodov si lahko ogledate tukaj.

Orodna vrstica za dostopnost